ОБСТЕЖЕННЯ ЛІСОВИХ НАСАДЖЕНЬ «БУГО-ДЕСНЯНСЬКОГО» ЗАГАЛЬНОЗООЛОГІЧНОГО ЗАКАЗНИКА ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ

Надіслав: olena , дата: чт, 02/15/2024 - 21:56

Науковими співробітниками ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» проведено обстеження об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення – заказника «Буго-Деснянський». «Буго-Деснянський» заказник – загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Вінницького району Вінницької області, на північний схід від смт Стрижавки, що на північ від міста Вінниці. Площа заказника становить 1073 га. Вкриті лісовими насадження становлять 446 га. Заказник створений у 1974-му році. На даний час заказник локалізований у межах лісового фонду Михайлівського лісництва філії Вінницьке лісове господарство. Територія заказника розташована на ділянці впадання річки Десни у Південний Буг. Охороняється лісостеповий ландшафт з водно-болотним комплексом, що є місцем поширення цінної фауни. У межах урочища ідентифіковано: бобер, видра річкова, черепаха болотяна, чапля сіра (понад 100 гнізд). За геоботанічним районуванням України ця територія належить до Європейської широколистяної області, Подільсько-Бесарабської провінції, Вінницькою (Центрально-подільського) округу.

Територія заказника розташована на другій (боровій) терасі річки Південний Буг та його лівої притоки Десни. На його території охороняються дубові ліси, найрозповсюдженішою асоціацією в яких є ліщиново-щитникові (із щитником чоловічим), а також дубові ліси орлякові, які виникли на місці зведених дубово-соснових лісів. Значно менші площі займають дубові ліси ліщиново-гірськоосокові та конвалієві, характерні для слабодренованих ділянок других терас. У складі перелічених асоціацій зростають бореальні види, які поширені тут на південній межі ареалу: плаун булавоподібний, грушанка круглолиста, дзвоники круглолисті, одинарник європейський. Є також в заказнику невеликі за площею ділянки соснових лісів, переважає в травостані тут орляк заичайний. В найбільш понижених прируслових ділянках зростають вільхові ліси кропиволисті, гравілатові, осокові, очеретові. Загалом, заказник репрезентативно відбиває рослинний світ других терас Поділля і відзначається значним ценотичним та флористичним різноманіттям. В наш час біогеоценози заказника підпадають під інтенсивний антропогенний вплив, особливо рекреаційний, у зв'язку з чим необхідно посилити його охоронний режим. На частині його території вже помітні негативі зміни внаслідок впливу рекреації.

                             

       

 

 

 

    

 

 

 

 

      За результатами проведених досліджень встановлено, що частина насаджень перебуває у вкрай незадовільному стані. Погіршення стану та всихання зумовлене впливом біотичних та абіотичних факторів. Значна частина дерев основних лісотвірних порід загинула внаслідок біологічної взаємодії та природного відпаду. Інша частина дерев зазнала значного впливу стовбурових гнилей, впливу грибних захворювань та стовбурових комах шкідників. Відповідно до проведених комплексних досліджень оцінено, що загальна площа, на якій необхідно провести догляди за насадженнями, шляхом проведення вибіркових санітарних рубок становить 37,5 га. Заходи доцільно провести з урахуванням стану насаджень, особливостей розвитку шкідників і хвороб лісу, «сезону тиші». Здійснення вибіркових санітарних рубок передбачається в максимально стислі строки із застосуванням найефективніших методів і технологій із максимальним збереженням трав’яного покриву та запобігання негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»