Науковці ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» провели дослідження на клоновій плантації дуба звичайного селекційного комплексу.

Надіслав: olena , дата: нд, 11/19/2023 - 18:29
""

 

Впродовж минулого тижня науковці ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» поводили дослідження стану та насіннєвої продуктивності клонових плантацій дуба звичайного. Для кожного дерева визначали інтенсивність плодоношення у розрізі фенологічних форм та у розрізі  генотипів. Основна мета проведених досліджень – оцінити рівень репродуктивних процесів та дослідити морфологічні відмінності клонів.

Селекційний комплекс ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» займає площу близько 100 га та знаходиться у Турбівськогму лісництві. Комплекс створювався у різні роки різними способами та за різними схемами.  Більшість ділянок було закладено під керівництвом д. с-гн, проф. В.І. Білоуса та к.с-г н. В.О. Ільїна у 1977-1986 роках. Кожна ділянка комплексу має свої особливості, у зв’язку із чим  можна виділити три групи за станом та необхідними заходами: 1)  Ділянки доброго стану, які майже не потребують проведення доглядів; 2) Ділянки задовільного стану, які потребують як видалення небажаних видів в рядах і міжряддях, сухих та всихаючих дерев та сухих гілок дуба, так і вибіркового зрідження дерев дуба; ділянки незадовільного стану, які слід замінити через малу кількість або незадовільний стан дерев  дуба.

Дослідження щодо інтенсивності утворення репродуктивних органів проведено на ділянці 5 селекційного комплексу. Зазначена ділянка площею 5,0 га створена у 1977 році. Під час проведення досліджень для кожного дерева визначали інтенсивність плодоношення за шкалою Каппера. Із кожного дерева, яке характеризувалося достатнім рівнем плодоношення заготовляли жолудь. У камеральних умовах проводили аналіз формового різноманіття плодів з метою подальшої ідентифікації клонів.

 

      

    На фото: Людмила Смашнюк, Сергій Сташко та співробітники Турбівського лісництва

       

   За результатами морфологічного аналізу проводили ідентифікацію клонів лісонасіннєвої плантації.

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»